Potters Gate CofE Primary School

Potters Gate C. of E. Primary School

An Academy in the Good Shepherd Trust

Life at Potters Gate C.E. Primary School Life at Potters Gate C.E. Primary School Life at Potters Gate C.E. Primary School Life at Potters Gate C.E. Primary School Life at Potters Gate C.E. Primary School Life at Potters Gate C.E. Primary School Life at Potters Gate C.E. Primary School Life at Potters Gate C.E. Primary School Life at Potters Gate C.E. Primary School

 

 

 

 

Staff 

 

Staff 2021 - 2022

Senior Leadership Team

 

 

  • Jayne Venables
    Executive Headteacher & Lead DSL
  • Carol Trottier
    Executive Deputy Headteacher & DSL
  • Jo Farncombe
    Assistant Headteacher & DSL
  • Alexis Carpenter
    Assistant Headteacher, SENCo, Inclusion Manager & DSL
  • Louise Daly
    Assistant Headteacher & DSL
  • Catherine Floyd
    DSL & Squirrels Class Teacher

 

  

Teachers

 

 

  • Eloise Hardisty
    YR - Bumblebees
  • Megan Gillies
    YR - Ladybirds
  • Catherine Floyd
    Y1 - Squirrels
  • Zara Munday
    Y1 - Squirrels
  • Catherine Newhall
    Y1 - Hedgehogs
  • Olivia Wilkin
    Y1 - Hedgehogs
  • Kate Durack
    Y2 - Badgers
  • Rebecca Birch
    Y2 - Badgers
  • Kirsty Bhoopal
    Y2 - Foxes
  • Tina Henderson
    Y2 - Foxes
  • Dan Hallett
    Y2 - Puffins
  • Luke Perkins
    Y3 - Puffins
  • Hannah Hughes
    Y3 - Pelicans
  • Joolz Glowacki
    Y3 - Penguins
  • Malini Kakkar
    Y3 - Penguins
  • Anna Chapman
    Y4 - Stingrays
  • Julie Paul
    Y4 - Dolphins
  • Laura Nolan
    Y4 - Turtles
  • Jo Farncombe
    Y5 - Giraffes
  • Kirsty Niland
    Y5 - Rhinos
  • Dan Goodall
    Y5 - Rhinos
  • David Millar
    Y5 - Elephants
  • Lou Daly
    Y6 - Tigers
  • Ginnie Carter
    Y6 - Tigers
  • Kate McMahon
    Y6 - Lions

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Other regular teaching staff

 

Mrs Ginnie Carter

Mrs Nicky Norton (Dance)

Mr David Millar

Mrs Laura Nolan

 

Inclusion Team

Mrs Carly Harries (Mental Health Specialist)

Mrs Annie Canton - ELSA and Nurture Practitioner

Mrs Carolyn Wickham - Nurture Practitioner

 

Teaching Assistants

Mrs Bianca Grant

Mrs Caroline Yates

Mrs Michele Vidler

Mrs Lisa Ratcliffe

Miss Sarah White

Mrs Emma Roseveare

Mrs Donna McDonald

Mrs Hannah Fazakerley

Miss Catherine Ashton

Mrs Vicky Langhorne

Ms Maggie Payne

Mrs Wendy Vessey (Key Stage 1 Interventions)

Mr Dan Goodall

Miss Katy Winning

Mr Luke Perkins

Mrs Amanda Davis

Miss Kellie de la Huliniere

Mrs Isabel Edward

Mrs Liz Horne

Mrs Malini Kakkar

Miss Harriet Hawes

Mrs Donna Neale

Mrs Nicky Tempest-Woods

Mrs Rupi Gill

Miss Sammy Duncton

Mrs Louise Cakebread

Miss Rachel Sims

Mrs Fiona Goff

Mrs Bryony Wait

 

Lunchtime supervisors

Miss Rachel Sims (Senior Midday Supervisor)

Mrs Roula Koroniou

Mrs Brenda Simner

Mrs Linda Burchett-Vass

Miss Kayleigh Bryce

Mrs Bryony Wait

 

Librarian

Mrs Hannah Fazakerley

 

School Office

Mrs Jenny Binks – School Business Manager

Miss Katherine Scholes – Office Manager and DSL

Mrs Anna Mallett – Assistant Office Manager and Attendance Manager

Mrs Olivia Richmond - Admin Assistant

Mrs Miriam Forster - Admin Assistant, School Fund and Care Club Administrator 

Ms Cara Whitby - Admin Assistant

 

ICT Technician

Mr Ben Snedden

 

Care Club

Miss Rachel Sims – Care Club and Breakfast Club Manager

Mrs Caroline Yates - Breakfast Club Deputy Manager

Mrs Helen Latham - Care Club Deputy Manager

Mrs Julia Ledbrook

Miss Kayleigh Bryce

 

Miss Samantha Duncton

Miss Sarah Thayre

Miss Ellie McDonald

 

Caretaker

Mr Martin Atkinson-Weller

Mr Melvin Antonio